Nihilizm Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Nihilizm bilgi felsefeleri, ahlak ve siyaset alanlarında kabul görülmüştür. Yine nihilizm, her şeyi, gerçeği ve değerlerin inkar şeklinde ortaya çıkarılmıştır.

Nihilizm, her türlü bilgi imkanlarını inkar edip ve hiç doğru, genel ve geçer bilgilerin olamayacağını savunmaktadır. Varlığı her şekli ile şüpheli karşılar ve hatta yok saymaktadır.

Nihilizm yani yokçuluk 19. yüzyıl ortalarında Rusya bölgesinde, özellikle de genç entelektüel kesimleri, tarafından bulunmuştur. Latince de nihil (hiç) sözcüğü ile türetilmiş olan nihilizm varlığı yok saymaktadır ve bilimsel bilgiler dışında da hiçbir gerçek bilginin olmadığını kabul etmektedir. Rus edebiyatlarında ilk kez Nedejin bir makale konusunda kullanmıştır.

Bu yaklaşımlar, toplumun yerleşik kuralları, kurumları, ahlak kurallarını ve değer yargılarını yadsınması anlamına gelmektedir. Kökleri Antikçağ Yunan Felsefeleri, özellikle de Gorgias dönemine kadar gitmektedir.
Gorgias, bilgi ve varlık ile ilgili nihilizmini üç önerme ile ortaya koymaktadır. Bu önermeler sıralı olarak: 1-'Hiçbir şey yoktur', 2- 'Bir şey olsaydı da bilemezdik', 3-Bilseydik başkalarına bildiremezdik'. Bu görüşleri ile Gorgias, hem bilgileri elde etme imkanı hem de varlık inkar ederler. Ayrı olarak da septikler ve sofistler, kendilerinden şüphe edilmeyen ve tenkit edilmeyen hiçbir şey olmadığını ileri sürmektedirler. Bu şekilde de şüpheci ve tenkitçi nihilizmi ortaya atmışlardır.

Siyasi alanda ise nihilizm, özellikle de XIX. Yüzyılında Rusya içinde taraf bulmuş bir akım olarak bilinir. Önceleri ise yeni bir toplum düzenleri kurmak için yerleşik düzenleri tam anlamı ile ortadan kaldırılmasına yönelik bir harekettir. Fakat daha sonraları her türlü düzenleri reddeden, toplum ve tüm sosyal kurumlarındaki bireyler üzerinde her türlü baskı, otoritelerini kabul etmeyen bir görüş haline dönüşmüştür. Bu şekil deki nihilist anlayışları, başta devlet olmak üzere, tüm baskıcı kurumları ortadan kaldırılması gerektiğini savunmaktadır. Godwin de, 'Political Justice' isimli eserinde, devlet insanlığın ahlakını bozmakta olduğunu, bu nedenle de devlet kurumlarını ortadan kaldırılmasını savunmaktadır.
 
Anahtar Kelimeler:
NihilizmNihilist
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.