Liberalizm Ne Anlama Gelmektedir?


Hem ekonomi felsefelerinde hem de siyaset felsefesi içinde devlet, bireyler ve toplumlar arasında olan ilişkilerde bireylerin hak ve özgürlüklerini öne çıkarmakta olan bir düşünce sistemi olmaktadır.

Devletin ekonomi ile müdahalesinin en alt düzeylerinde olması gerektiğini savunmakta olan bu sistem, en ideal olanın devletin sınıflar, bireylerin ve devletlerin arasındaki ekonomik ilişkilerine hiçbir şekilde karışmamasını öne sürer. Devlet yetkilerinin her alanında ve de her anlamında kısıtlanmalar gerektiğini, bu yetkiyi elinde tutmakta olan bireylerin hayatlarını nasıl yönlendireceklerini herhangi bir gerekçe ile ileri sürerek hiçbir durumda karışmaması gerektiğini savunmaktadır. Ve devletin toplum ve kültürel yaşamı düzenlemelerinde hiçbir şekilde belirleyici rol üstlenmemesi gerektiğini söylemektedir.

Somut anlatımda "En iyi hükümetin en az hükümet edenidir" sözünü bulan öğretiye de siyasal liberalizm denilmektedir.
Yine soyut anlatımlı "Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler" sözünde bulunan öğreti de, iktisadi liberalizm olarak adlandırılmaktadır. Siyaset felsefesi, kişisel haklar, özgürlük, kurumsal demokrasi, hoşgörü ve hukuk yasaları gibi ilkeler felsefe bakımından dayanaklarını incelemektedir.
Liberal düşünürler için siyasal kuruluşlar, siyasal ve toplumsal olarak çıkarlarından bağımsız olarak kişisel olan çıkarların korunmasına yaptıkları katkılar ile bağlamı meşrulaşmaktadırlar. Liberal felsefeciler, her toplum ve kültürlerin kendi sonlarını kendi içlerinde taşıdığı düşünceleri, siyasal ve toplumsal kuruluşların da insanı daha iyileşmeye doğru dönüştürmeyi bir amacı taşımaları gerektiği görüşlerine karşı çıkmaktadırlar.

Liberalizm hem 'solcu' hem de 'sağcı' eleştirilerinden nasibini almaktadır. "Sağ"’cıların liberaliz için en temel eleştirileri; bireysel özgürlüklerin artırılmasında toplumsal yapılar ve sınırlamalara gereklilik olduğunu göz ardı etmeleri, yerleşik kurumlar ve geleneklere duyarlı olmalarıdır. "Sol"’cu taraf ise iktidarın birkaç kişinin elinde toplanma karşı hiçbir savunması olmamak, insanın toplumsal ve siyasal doğalarına ilişkin herhangi bir çözümleme yoksunu "özgür pazar ideolojisi" olmak ile eleştirilmiştir.

Liberal devletlerin devlet ve toplum anlayışı, bireylere ve onların irâdesine dayanmaktadır. Günümüz içinde de liberalizm oldukça popüler terimdir ve çokta tartışılmaktadır.
 
Anahtar Kelimeler:
Liberalizm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.