Küreselleşme Ne Demektir?
Bir başka ifade ile açıklanmak istenirse, dünya 'tek bir yer' olarak algılanma yönündeki bilinç artışları olarak anlatılabilmektir. Bununla beraber küreselleşmen, sonuç olarak tek bir dünya yaratmak için yol açmadığını, birleştirici olmasının yanında da yıkıcı olduğu, bütünleştirici olmak ile beraber parçalayıcı niteliklerini de taşıdığını, böylelikle de çelişkili bir süreç içinde olduğunu belirtmekte yarar görülmektedir.

Küreselleşme diğer yandan da devletleri dönüştürmenin, bireyler içinde de dönüştürmedir. Devletler diğer devletlere benzer daha doğrusu olarak evrensel kabul edilmekte olan değerleri benimseme teşvikleri edilirken, bireyler içinde de yaşam biçimi, tüketim alışkanlığı ve beklentileriyle belli bir kültüre doğru olan aidiyetlerinden kopartılması, küreselleşme tarafından tek bir mekan durumuna getirdiği dünya köyü bireyleri haline getirilmesidir.

Küreselleşme kavramını farklı şekillerde de kullanılmaktadır. Bazı kişilere göre küreselleşme, sanayileşme başlangıcına kadar gitmekte olan bir gelişmeyi ifade etmekle beraber; bu bağlamda olan bir 'durumu' değil de bir süreç olarak ifade edilmektedir.
Nitekim, büyük bir kitle de sanayileşmiş devletlerin oluşturmuş olduğu OECD (Ekonomik İşbirliği ve Gelişme Örgütü)'ne göre küreselleşmenin anlamı, değişik ülkelerde mevcut piyasaların ve üretimlerin, ürün ve hizmet sunumları, sermaye ve teknoloji hareketliliği yolu üzerinde sürekli birbirine bağımlı bir hale gelmekte olduğu bir süreci bahsedilmektedir. Ayrı olarak küreselleşme, günümüze kadar geçerli olmakta olan mekan ve zaman sınırları ekonomik olarak kalkması ile dünyamızın küçülme konusunu da anlatan bir kavram haline gelmiştir. Bu süreç kapsamlı ve oldukça da önemli etkiler olduğunu belirtmektedir.

Küreselleşme özelikle 21. yüzyılın başından itibaren ülkeleri ve toplumları derinden etkileyen bir olay olarak karşımızda durmaktadır. Küreselleşme ile birlikte dünyamız klasik deyimle küçülmüş adeta bir köy haline gelmiştir. Teknoloji, bilişim ve iletişim alanında yaşanan hızlı gelişmelerin öncülüğünde küreselleşme, siyasetten ekonomiye, sosyal yaşamdan yönetime kadar insan ve toplum yaşamının her bölümünü etkisi altına almış görünmektedir. Küreselleşme ile birlikte uluslar arası örgütlenmelerin önemi daha da arttığı gibi, kamu yönetiminde de yönetişim kavramı ve yerelleşme ön plana çıkmıştır. Bu süreç sonunda ortaya çıkacak olan tabloda görünen; merkezi devletin yetkilerinin bir bölümünü uluslar arası örgütlere bırakırken, bir kısmını da yerel yönetimlere devretmesidir. Böylece 'küreselleşme' süreci paralelinde 'yerelleşme' sürecini de desteklemiş olmaktadır

Sunumumuzda öncelikle küreselleşmenin ne olduğu üzerinde durulacak, daha sonrada küreselleşmenin kamu yönetimi üzerindeki etkileri ve küreselleşme ile birlikte önem kazanan yönetişim ve yerelleşme olgusu açıklanmaya çalışılacaktır. 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.